Psikodiyet

İnsan biyopsikososyal bir varlıktır ve sağlık bedenen ruhen ve fiziksel yönden tam bir iyilik halidir. Bu da bize gösterir ki insan sağlığı multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirilmeyi gerektirir.

Yemek yeme davranışı yalnızca fizyolojik açlık sonucu oluşan bir durum olmayarak, duygu ve düşüncelerimizi de içine kattığımız karmaşık bir süreçtir.

Psikodiyet içerisinde hem diyet hem de psikoloji alanını barındıran multidisipliner bir programdır. Temel amaçları arasında kilo kaybının sağlanması, verilen kilonun korunması, sağlıklı beden algısının oluşturulması, özgüven geliştirme ve sorun çözme becerileri bulunmaktadır.

 1. 1
  Psikodiyet nasıl çalışır?

  Diyetisyenler ve psikolog işbirliğinde multidisipliner bir yaklaşımla size özel beslenme ve psikolojik danışmanlık hizmeti sunulur.

 2. 2
  Değerlendirme aşamaları nedir?

  Beslenme ve Diyet uzmanı tarafından değerlendirme yapılır. Akabinden psikolog tarafından değerlendirme yapılır. 

 3. 3
  ‘’Psikoterapötik sürecinin’’ aşamaları nelerdir?

  Kişinin yemek ve kilosu ile ilgili sorunlarını çözmek için hazır olup olmadığı, işbirliğine açık olup olmadığı belirlenir. 

  Kişinin yemek ile ilgili sorunlarını tanımlamak, kilo verme girişimlerinin başarısızlık nedenlerini araştırmak, yemek yeme günlüğünün eklenmesi ile de kişiye kendisi ve yemek yeme alışkanlığı ile ilgili farkındalık kazandırmak. Yeme ataklarının zamanlaması ile ilgili monitor etme becerisinin kazandırılması,

  Yeme davranışı profilinin ortaya çıkarılmasından sonra kişiye özel çalışmanın hazırlanması. Tetikleyen durumlari olaylar, kişiler, duygular üzerinde durulur.

  Kişinin bedenini nasıl algıladığının farkına varması, hayali kilo nedir ve bunun ile ilgili bilişsel yanılgıları üzerinde çalışmak,

  Kişinin hayali kilosu, olması gereken kilo ve mutlu olabileceği kilo arasında denge kurulmasının sağlanması, doğru hedeflerin belirlenmesi, motivasyon kaynaklarının ortaya çıkarılması.